Adopcja psa dorosłego

Gdy osoby odwiedzające schronisko wybierają swojego podopiecznego, jednym z podstawowych kryteriów jest oczywiście jego wiek. Najczęściej górną granicą podawaną przez przyszłych opiekunów jest około 2-3 rok życia. Dlaczego pieski powyżej tej granicy mają mniejsze szanse? Panuje przekonanie, że dorosłe czworonogi są już w pełni ukształtowane, co uniemożliwi naukę nowych rzeczy ale i utrudni oduczenie starych nawyków. Czy to prawda? Oczywiście, że nie! Dorosłe, a nawet starsze psy (o ile są zdrowe i dobrze zmotywowane) są w stanie bez większych problemów przystosować się do nowych warunków oraz nauczyć nowych rzeczy. Łatwiejsze będzie określenie jego charakteru, psiak szybciej pojmie zasady panujące w domu. Poza tym dajemy takiemu zwierzakowi ogromną szansę na normalne życie. Niektóre czekają na nią latami…
Kolejnym argumentem jest także obawa związana z szybszym rozstaniem się ze swoim czworonogiem. Wielokrotnie decyzja o przyjęciu pod swój dach kolejnego pieska następuje po śmierci poprzedniego, z którym byliśmy mocno związani. Chcemy uchronić siebie przed odczuwaniem ponownego bólu – to zrozumiałe. Doceniamy jednak, gdy ktoś poza swoimi wymaganiami kieruje się także chęcią pomocy i ma świadomość, że schronisko jest domem zwierząt niechcianych, zaniedbanych i potrzebujących mądrej opieki a także ogromnej odpowiedzialności ze strony człowieka.

Zanim wykluczysz adopcję starszego psa, zastanów się czy cięższe dla ciebie będzie jego pożegnanie po kilku latach wspólnego dobrego życia, czy dla niego czekanie na kochającego człowieka za kratą do końca swoich dni.