VADEMECUM – Adopcja ZA I PRZECIW

Adopcja zwierzęcia nie jest decyzją łatwą. Z pozoru wydaje się to nieskomplikowane – przychodzimy, wybieramy, podpisujemy umowę i wychodzimy. Chcielibyśmy jednak przedstawić Państwu kwestie, które koniecznie trzeba rozważyć zanim dotrzemy do schroniska. Bardzo często właściciele nie dopuszczają do siebie myśli, że coś mogłoby być nie tak – czasami przeceniają swoje możliwości wierząc, że doświadczenia z życia pod jednym dachem z dwoma lub trzema zwierzakami na przestrzeni lat są wystarczające by poradzić sobie z każdym problemem. Bywa, że ludzie w ogóle nie są świadomi trudności, które mogą wyniknąć podczas opieki nad psem czy kotem. Nadal spotykamy się z nie do końca odpowiednim nastawieniem, że zwierzę ze schroniska ze swojej wdzięczności nie będzie sprawiało problemów – w rzeczywistości bywa różnie.

Zwierzę potrzebuje twojego czasu i uwagi. Musisz być przygotowany na to, że pupil, który nie ma możliwości wykorzystania swojej energii w odpowiedni sposób, może zacząć dawać jej upust w sposób który ci się nie spodoba. W przypadku kotów niewychodzących ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu i zabawę oraz wyposażenie mieszkania w drapaki oraz półki, po których koty chętnie się wspinają. W przypadku psów musimy zdawać sobie sprawę, że ilość ruchu jaką będziemy musieli mu zapewnić może różnić się w zależności od rasy, wieku, stanu zdrowia, a także od indywidualnych potrzeb. Niektórym psiakom wystarczy kilkunastominutowa przebieżka 3 razy w ciągu dnia, a niektóre wymagały będą kilku godzin intensywnego ruchu. Bez względu na porę roku i organizację dnia będziesz zmuszony uwzględnić w niej czas dla swojego czworonoga. Trzeba także pamiętać, że duży ogród nie zastąpi psu spacerów. Po jakimś czasie taki ogród stanie się dużym kojcem – dla psa bardzo ważne jest, by móc obwąchać słupki, drzewka, dodać swoją „wiadomość”, zobaczyć nowe miejsca, poczuć nowe zapachy, pobawić się z innymi psami i spotykać nowe osoby!

Przygarniając zwierzę musisz być przygotowany na koszty. Żywienie zwierzęcia oraz jego leczenie a także wyposażenie może nadszarpnąć domowy budżet. Ceny karmy wahają się dość mocno w zależności od rodzaju, producenta, jakości oraz przeznaczenia. W zależności od stanu zdrowia i masy ciała – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jeśli zwierzakowi nic poważnego nie dolega musisz doliczyć koszty preparatów chroniących przed pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi, szczepienia przeciw chorobom zakaźnym – w tym obowiązkowe, coroczne szczepienie przeciwko wściekliźnie.  Co jednak w przypadku gdy zwierzę poważnie się rozchoruje lub dozna urazu? Musimy zdawać sobie sprawę, że koszty leczenia to czasem wydane setki, a nawet tysiące złotych. Czy jesteśmy na to gotowi? W przypadku kotów musimy zakupić drapaki i transporter oraz legowisko, w przypadku psa także smycz, obrożę lub szelki.

 

Okres urlopowy i świąteczny wymaga od nas zorganizowania opieki dla naszych czworonogów. Zastanówmy się przed przygarnięciem zwierzaka, co zrobimy w takiej sytuacji. Czy będzie mógł świętować razem z nami i jako pełnoprawny członek rodziny wiernie potowarzyszy nam w każdej podróży? A może jednak zdecydujemy się na pozostawienie zwierzaka pod opieką rodziny lub w hotelu dla zwierząt? Zapytaj brata, siostrę, rodziców, przyjaciół i znajomych – czy możesz na nich liczyć w tej sytuacji? Wakacje można zaplanować, warto jednak wziąć pod uwagę sytuację nagłego wyjazdu – pobyt w szpitalu czy pogrzeb. Co wtedy?

Każde zwierzę do schroniska trafia z pewnym bagażem doświadczeń albo odwrotnie – z ich brakiem, co negatywnie wpływa na ich przystosowanie do życia w społeczeństwie. Adoptując psa lub kota zobowiązujemy się do zadbania również o jego samopoczucie oraz nadrobienie pewnych zaległości przez które zwierzę nie radzi sobie w codziennym życiu. Jeśli uważasz, że twoje zwierzę (bez znaczenia czy jest adoptowane, czy kupione w hodowli, przygarnięte z ulicy) zachowuje się nieodpowiednio – powinieneś spróbować to zmienić. Korzystanie z pomocy zoopsychologów czy behawiorystów nie jest jeszcze w naszym kraju standardem, choć sytuacja z roku na rok się polepsza. Szkolenie nadal większości wydaje się przydatne jedynie psom pracującym w policji lub psom przewodnikom. Jeśli twój pies nie radzi sobie z nieobecnością domowników, jeśli zdarza mu się zniszczyć twoje buty, ciągnie na smyczy, zasięgnij porady specjalisty i zmień to! Wydaje ci się, że kot jest złośliwy bo zaczął brudzić poza kuwetą, prycha na gości albo nie dogaduje się z resztą zwierzaków? To także można wyeliminować! Bardzo często zdarza się, że pod przykrywką poważnego powodu oddania psa kryje się kilka mniejszych problemów, które właściciele znosili przez jakiś czas, jednak nie wytrzymali i postanowili pozbyć się psa. Kiedy przekonujemy ich, że to i tamto można zmienić, są już tak źli na zwierzę, że pozostawienie go w schronisku wydaje im się jedynym wyjściem. Nie podoba nam się, gdy po kilku latach zaniedbań osoby które podarowały dom naszym podopiecznym roszczą sobie prawo do tego, by odprowadzić zwierzę ze względu na złe zachowanie z powrotem. To jak oddać produkt, który nie spełnił naszych oczekiwań. A one czują, liczą na nas i zasługują na dobrą i świadomą opiekę.

Osoby ubiegające się o adopcję zwierzaków z naszego schroniska zawsze pytane są o inne zwierzęta w domu. Należy pamiętać, że nigdy nie możemy przygarniać kolejnego zwierzęcia, kosztem pierwszego. Czy mamy pewność, że nasi pozostali pupile dogadają się z kolejnym czworonogiem? Czy kot nie będzie odczuwał zbyt dużego stresu żyjąc z aktywnym psiakiem? Czy opiekując się gryzoniami, jesteśmy pewni że nowy mruczek przejdzie koło nich obojętnie? Czy przygarniając kolejnego psa możemy być pewni, że pozostałe zaakceptują przybysza? Dwa razy przemyśl, czy na pewno wszyscy podzielają twój entuzjazm związany z przyjęciem nowego członka rodziny pod dach! Dowiedz się w jaki sposób powinno się wprowadzić nowe zwierzę i zapoznać je z resztą, jak zminimalizować jego stres i co robić, jeśli pierwsze wrażenie nie będzie zbyt udane. To bardzo ważne!

 

Jeśli wszystkie kwestie zostały przez ciebie przeanalizowane i jesteś świadomy, że w dniu adopcji to TY stajesz się odpowiedzialny za pokrzywdzone zwierzę – zapraszamy!