Kiedy pupil odchodzi za tęczowy most

Kiedy zwierzę z którym żyjemy jest przez nas traktowane jak członek rodziny, moment w którym odchodzi jest zazwyczaj bardzo ciężkim przeżyciem. Kilka lub kilkanaście lat spędzonych razem z oddaną i kochającą istotą sprawia, że z trudem przychodzi nam podjęcie decyzji związanej z losem jego ciała tuż po śmierci. Zazwyczaj zwłoki pozostawiane są u weterynarza, za pośrednictwem którego przekazywane są do zakładu utylizacyjnego. Nadal wiele osób nieświadomie wbrew prawu postanawia pochować swoje zwierzę w ogródku lub na działce, narażając się na karę grzywny. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli czworonogów powstaje coraz więcej miejsc, w których z godnością możemy pożegnać się ze swoim podopiecznym.

Pierwszy w Polsce cmentarz dla zwierząt powstał w 1991 r. w Koniku Nowym pod Warszawą. Obecnie otwieranych jest coraz więcej grzebowisk dla zwierząt, nie dziwią już także krematoria  świadczące usługi kremacji zarówno indywidualnej jak i zbiorowej. W miejscach tych  zazwyczaj można także zakupić urny, zamówić tablice nagrobkowe, a nawet zlecić stworzenie pamiątek takich jak diament „Zawsze razem” – tworzonych przez firmę ONE Diamonds. W laboratorium prochy lub sierść ukochanego pupila jest wtedy przekształcana w maleńki kolorowy diament, stanowiąc pamiątkę z jego cząstką.

Aktualnie w województwie śląskim znajduje się jeden cmentarz dla zwierząt. Mieści się przy bytomskim schronisku dla zwierząt. Pochowanych jest na nim kilkaset zwierząt, a z każdym kolejnym rokiem przybywa chętnych do złożenia ciała ukochanego zwierzęcia w tym miejscu. Przemierzając cmentarne alejki widzimy zdjęcia, ulubione zabawki, znicze i kwiaty układane na grobach, przypominające właścicielom o ich zwierzakach. Nasz cmentarz jest miejscem pamięci, które odwiedzane jest każdego dnia przez opiekunów pochowanych tutaj zwierząt. Można na nim pochować swojego psa lub kota.

Więcej informacji na temat pochówków na bytomskim cmentarzu można uzyskać kontaktując się osobiście lub telefonicznie z biurem Schroniska dla Bezpańskich Zwierząt przy ulicy Łaszczyka 18, tel 32 395 21 75

Related posts