Dlaczego warto adoptować dorosłego kota?

Dlaczego warto adoptować dorosłego kota?

 

Chcemy pokazać Wam zalety adopcji dorosłych kotów i udowodnić, że nie tylko mały kociak może stać się wspaniałym przyjacielem na długie lata.

Nie znamy historii większości naszych podopiecznych, najczęściej są to zwierzęta znalezione na ulicach miast i nie możemy nic powiedzieć o ich przeszłości. Niektórym kotom dłużej zajmuje przyzwyczajenie się do nowych warunków, ale na pewno każdy z nich zasługuje na kochający dom.

Duża część dorosłych zwierząt ma już ukształtowany charakter. Nie zawsze jest to wadą. Czasem poszukujemy kota, który będzie miał konkretne cechy. W schronisku polecamy wtedy dorosłego kota o którym możemy powiedzieć coś więcej.  Kocięta zwykle zachowują się podobnie – szaleją, bawią się, są pełne energii i trudno powiedzieć jakie będą w przyszłości.

Wiadomo, że na cechy kota głównie składają się doświadczenia, ale nawet najbardziej lękliwy kot może przekonać się do człowieka.

Powodem obaw przed adopcja starszego kota jest również fakt, że nie będzie on żył równie długo co mały kotek. Długość życia zależy od wielu czynników i nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć ile zwierzak będzie z nami. Jednak koty żyją dłużej niż inne zwierzęta domowe. Ważne jest to jak o kota dbamy. Dobór odpowiedniej karmy, zapewnienie ruchu i stała kontrola weterynaryjna może sprawić, że kot dożyje wieku nawet dwudziestu lat.

Młode koty nie mają taki silnej odporności jak większość kotów dorosłych, a okres aklimatyzacji i stres z nią związany może dodatkowo ją obniżać. W przypadku kociąt każda infekcja jest szczególnie niebezpieczna i trzeba działać błyskawicznie żeby ratować życie pupila. Pierwsze objawy mogą być trudne do zaobserwowania dla niedoświadczonego opiekuna. Dorosłe koty są odporniejsze, silniejsze co daje nam więcej czasu na leczenie, które z reguły również lepiej znoszą.

Dorosłe koty zwykle są mniej aktywne, i wymagają nieco mniej uwagi. Nie musimy się martwić, że pod naszą nieobecność kot coś zniszczy, poprzegryza kable czy zje coś nieodpowiedniego. Dodatkowo małe koty wymagają karmienia co kilka godzin, dlatego trudniej zostawić je same w domu kiedy wychodzimy. Dorosły kot zwykle ten czas prześpi, a my nie musimy martwić się, że będzie głodny.

 

Pamiętajmy, że dojrzałe koty potrzebują równie dużo miłość, co kocięta i to bez względu na ich wcześniejsze doświadczenia.

Jeśli zastanawiacie się nad adopcją kota zapraszamy do kontaktu ze schroniskiem. Na pewno odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy dobrać idealnego kota dla Twojej rodziny.

Poniżej znajdują się zdjęcia naszych dorosłych kociaków, które szukają domów.

 

Related posts