VADEMECUM – Adopcja Kota

Jeśli ktoś z was szuka kota, któremu chce podarować lepsze życie i kochający dom, z pewnością znajdzie w naszym stadku odpowiedniego kandydata. Mieszkają u nas młode kocięta, dorosłe koty a także mruczący emeryci. Każdy z nich ma inny charakter, każdy z nich potrzebuje mniejszego lub większego kontaktu z człowiekiem, a wszystkie tak samo nie czują się komfortowo mieszkając z innymi mruczkami na tak małej przestrzeni. Większość z nich najprawdopodobniej miała już kiedyś dom, wszystkie chętnie korzystają z kuwety i lubią pieszczoty. Wszyscy podopieczni są zaszczepieni na choroby zakaźne, zaczipowani i wykastrowani. W dniu adopcji zabierz ze sobą transporter, by bezpiecznie przewieźć kota do domu, dowód osobisty i portfel – opłata adopcyjna w zależności od wieku kotka wynosi 10 lub 15 złotych. Przed zabraniem mruczącego czworonoga do domu, zostanie sporządzona umowa adopcyjna, wydana zostanie książeczka zdrowia oraz świadectwo czipowania.

Kiedy już dotrzesz do domu, pamiętaj by zapewnić kotu przede wszystkim spokój i możliwość zapoznania się z nowym miejscem. Z początku może poruszać się po nim niezbyt pewnie, na ugiętych łapkach obwąchiwać kolejne elementy wystroju. Z pewnością zanim udałeś się po kota, przygotowałeś legowisko, kuwetę, miseczki i drapaki. Pamiętaj, że większość kotów bezpieczniej będzie się czuła na pewnej wysokości – stwórz mu mały domek, do którego będzie miał stały dostęp – jeśli z jakiegoś powodu poczuje się zagrożony będzie mógł się ukryć i obserwować otoczenie. Kuwetę wypełniamy najlepiej bezwonnym żwirkiem. Pamiętaj, by umieścić ją w ustronnym miejscu, które będzie cały czas dostępne dla naszego mruczka. Jeśli nowy przybysz nie jest jedynym kotem w domu, musisz wiedzieć, że każdemu kotu w domu należy się jego osobista toaleta. Drapak może uchronić nasze meble przed zniszczeniem, by zachęcić kota do jego używania można wypróbować dostępne w każdym sklepie zoologicznym spraye z wyciągiem z kocimiętki. Jeśli w twoim domu żyją inne zwierzęta, zadbaj by ich pierwsze spotkanie przebiegło w bezpiecznej i spokojnej atmosferze!

Jeśli twój nowy towarzysz będzie mógł wychodzić z domu, pamiętaj by zapewnić mu możliwość wejścia i wyjścia z domu o dowolnej porze, zadbaj by na zewnątrz podczas twojej nieobecności mógł schronić się przed ostrym słońcem, opadami czy burzą. Pamiętaj, by regularnie był szczepiony na choroby zakaźne, w tym przeciwko wściekliźnie. Zadbaj o to, by dane w bazie zwierząt rejestrowanych po zaczipowaniu były stale aktualne. Jeśli twój kot dłużej niż zwykle nie pojawi się z powrotem w domu, stwórz ogłoszenie i poinformuj lecznice i najbliższe schroniska.

Jeśli zdecydujesz, że twój kot nie będzie wychodził z domu, pamiętaj by okna i balkon były solidnie zabezpieczone. Koty spadając w wysokości wraz z nadejściem pierwszych słonecznych dni w roku doznają nieraz bardzo ciężkich urazów albo w ogóle nie wychodzą z tego żywo. Istotne jest zapewnienie kotu rozrywki – uciekające myszki-zabawki i powiewające piórka zachęcą kota do zabawy w polowanie. Mimo „leniwej” kociej natury, każdy mruczek lubi się czasem rozerwać i pobiec za zdobyczą.

Musisz wiedzieć, że koty są delikatnymi i wrażliwymi stworzeniami. Stres negatywnie wypływa na ich zdrowie. Jeśli zauważysz, że zachowanie twojego kota się zmieniło – stał się osowiały, załatwia się poza kuwetą, nie ma apetytu bądź reaguje agresywnie na domowników – od razu udaj się do lekarza! Często zmiana zachowania wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia mruczka. Jeśli kiciuś będzie wymagał leczenia – być może wraz z ustąpieniem bólu lub złego samopoczucia niepokojące objawy znikną. Jeśli jednak weterynarz potwierdzi, że twój kot jest zdrowy, a jego nietypowe zachowanie będzie nadal wzbudzało twój niepokój – poproś o radę behawiorystę lub zoopsychologa!